milllet

Biz Kimiz?

Amerika’da her milletten insana ulaşan hizmet, 4 farklı saat diliminin kullanıldığı, 2 okyanusun ortasında yeni dünya. Farklı milletlerden 500 milyon insan. Bugün Amerika, Kanada ve Meksika’da henüz İslam’ı tanımayan milyonlar dinini öğrenmeyi, özüne dönmeyi beklemekte. İnsanlar maddiyat peşinde hiç ölmeyecekmiş gibi çabalarken, sığınacakları bir liman arıyorlar.

Gurbette sahipsiz kalan Müslümanların kaybolmaması için, hocalarımızın çabalarıyla bir araya gelen bir avuç samimi Müslümanın gayretleri ile tüm bu mahrumiyete ilaç olacak Ehl-i sünnet vel-cemaat akidesinin, Amerika Müslümanlar Birliğinin ilk şubesi olan Fatih Camii ve Medresesi, 1980 yılında New York’da hizmete girdi.

Maddi bolluğa rağmen manevi yoksulluğu hisseden insanların kendilerini buldukları, nefes aldıkları, cennet bahçeleri olan onlarca müessese, gül bahçesi misali yeşeriyor bu coğrafyada birer birer.

Amerika’nın doğusu New York’tan başlayıp, en batısı Los Angeles, Kuzeyi Chicago, Güneyi Texas derken diğer eyaletler ile Kanada ve Meksika’ya ulaştı Amerika Müslümanlar Birliğinin hizmetleri. Hocalarımız bu müesseselerde, farklı farklı milletten talebelere Kur’an-ı Kerim öğretiyorlar. Gönüllere Hz. Allah sevgisini, Ehl-i sünnet itikadını nakşediyorlar. İşte bu dava inancı ve şuuru ile Amerikayı karış karış dolaşıp ahlak-ı Muhammedîyeyi aşılayacak talebeler arıyorlar. Bir talebeyi okutmak için her gün yüzlerce kilometre yol katediyorlar.

Vazifeli hocalarımız bu muazzam hizmetin mesuliyetini hangi ruhla taşıdığını şöyle özetliyor: “Biz yorulacağız ki hizmetlerden nasipleneceğiz. Hizmetler genişleyecek. Önemli olan birkaç kişiye daha Kur’an-ı Kerim öğretebilmek. Peygamber Efendimizin bize ulaştırdığı ilmi, ahlakı, adabı daha çok insana öğretebilmek.” Keşke daha fazla talebemiz olsa duygusuyla, her gün durdurak bilmeden insanları, aileleri ziyaret ediyoruz. Bu inanç ve şuurla, Amerika ve Kanada’da, birçok hizmet mahallinde evlatlarımız Kur’an-ı Kerim öğreniyor.

 

slider1

Dünyanın her yerinden gelmiş Müslüman gençliği, iman aşısını bu müesseselerde alıyor. Kur’an-ı Kerim hizmetinin yanı sıra; nikâh, cenaze, kurban, iftar programları, hac ve umre gibi beşikten mezara Müslümanların bütün İslam’i hizmetleri buralarda ifa ediliyor.

Hedefimiz nedir ?

Bu topraklar “Benim çocuğuma’da Kur’an-ı Kerim öğretecek, Peygamberinin adabını öğretecek kim var?” diyen insanlarla dolu. Milyonlarca Müslüman hizmet bekliyor. Amerika Müslümanlar Birliği olarak, maddi hiç bir mefaat beklemeden; Kuzey ve Orta Amerika’da, Adalarda, Kanada ve Meksika’da başta eğitim yuvaları olmak üzere, hafızlık, kurban, iftar ve kalıcı eserler gibi sosyal-kültürel ve eğitim projeleriyle insanlara yardım eli uzatmak ve insanlar arasında kardeşlik duygusunu yaymaktır.

Vazifemiz nedir ?

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’ın “İnsanların en hayırlısı onlara en faydalı olanıdır.” buyurması ile, insanlara, Allah’ı ve Rasulü’nü tanıtabilmek, Kur’an-ı Kerim öğretebilmek ve ahlak-ı Muhammedîye’yi aşılamaktır.

Neden bu coğrafyada varız ?

Amerika Müslümanlar birliği derneği, yeni dünyada ki bu hizmet kıtasında, bütün Müslümanlara hizmet etmek için faaliyetlerini yürütmektedir. Dinimizin bütün güzelliklerini ulaştırmak için bu coğrafyadayız.

Neler Yapıyoruz ?

  • Yatılı Program
  • Okul Sonrası Programı
  • Okul Öncesi Programı
  • Homeschooling Programı
  • Hafızlık Programı
  • Kış ve Yaz Kampı Programları
  • Zeka ve Akıl Oyunları Atölyeleri
  • Kermesler-Kurban-İftar ve Sahurlar
  • Eğitim Yuvaları Yarışıyor: Bilgi Yarışmaları
  • Hac ve Umre Organizasyonları