More Information Qurbani

KURBAN BAYRAMI GÜNÜ MÜSTEHAB OLANLAR
1) Bayram sabahı erken kalkmak. 
2) Misvak kullanmak.
3) Gusletmek. (Boy abdesti almak)
4) Güzel koku sürünmek.
5) Temiz ve helâl elbise giymek.
6) Kurban Bayramı’nda imsak vaktinden bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi davranıp bir şey yiyip içmemek.
7) İlk yediğinin, kurban eti olması için yemeği namazdan sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kurbanın ciğerinden yerlerdi.
8) Mümkünse namaza yürüyerek gitmek.
9) Namazdan sonra eve başka bir yoldan dönmek.
10) Neşeli olmak.
11) Çok sadaka vermek.
12) “Tekabbelallâhü minnâ ve minküm” (Allah, bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek Müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine dua etmek ve onlarla musâfaha etmek.
13) Kurban Bayramı namazına giderken, yolda sesli tekbîr getirmek.


KURBAN KESTİKTEN SONRA NE YAPILIR?
Kurban kesildikten sonra 2 rekât teşekkür namazı kılınır. Fâtiha’dan sonra birinci rekâtte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a‘taynâ...), ikinci rekâtte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad...) okunur. 
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:
“Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rekât namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rekât namazı kılıp Allâhü Teâlâ’dan bir şey isterse, Allâhü Teâlâ, o kimseye elbette istediği şeyi verir.”
“Yâ Rabbi! Bu kurban (sığır, koyun veya keçi) sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl’in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)’dan ve Habîb’in Muhammed Mustafâ’dan (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle şu âciz kulundan da kabul et; yâ Ekrame’l-Ekramîn!..” diye dua edilir, din ve dünya hâcetleri istenir.

KURBANDA TEMİZLİK VE ETİN MUHAFAZASI
Hastalıksız ve sağlık kontrolleri yapılmış hayvanlar alınmalıdır. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, parçalanması, etin nakli, muhafazası ve pişirilmesinde temizliğe son derece dikkat edilmelidir.
Sakatat ile etler, aynı yerde bulundurulmamalıdır.
Kesme, yüzme ve parçalama işleri serin yerlerde yapılmalı; kan, bağırsak vs. şeyler gelişi güzel etrafa atılmamalı ve akarsulara dökülmemelidir.
Etler, kesildiği sıcaklıkta buzdolabına, poşet içine veya hava almayacak şekilde büyük parçalar hâlinde üst üste konulmamalıdır. Etin sıcaklığı düştükten sonra buzdolabına konulup 12 saat dinlendirilmelidir. Hemen yenilmeyecek etler bu dinlendirmeden sonra, ihtiyaca uygun miktarlarda porsiyon yapılarak derin dondurucuya konulmalı veya kavurma yapılarak muhafaza edilmelidir.
Et, buzdolabında 2-3 gün, kıyma ise 1 gün dayanır. Eğer hemen kullanılmayacaksa, küçük paketlerde dondurucuda saklanmalıdır. Donmuş etler, çözülmesi için dondurucudan çıkarılıp buzdolabında bekletilmeli, kalorifer ve soba üzerinde, oda sıcaklığında veya ılık suda bekletilmemelidir.
Pişmiş etler sıcak iken derin dondurucuya konulmamalı, oda sıcaklığında 2 saatten fazla da bekletilmemelidir.
Çiğ eti hazırlamadan önce ve sonra, eller iyice yıkanıp kurulanmalıdır. Çiğ etler için kullanılan bıçak ve kesme tahtası, meyve ve sebzeler için kullanılmamalıdır.

Ashab us-Suffah

Homeless and unmarried muhajirun (companions of Muhammad who migrated from Mecca) who did not have relatives in Medina, dwelt in al-Suffah where they were mainly learning the Quran and Sunnah. 

Ashab us-Suffah

Al-Ṣuffah was a shelter that was available at the rear side of Al-Masjid an-Nabawi during the Medina period of early Islam. It was initially available at the northeastern corner of the mosque and Muhammad (s.a.w) ordered it to be covered by palm leaves in order to provide shade, hence it was called Al-Suffah.

Bilal al Habashi

Bilal ibn Rabah was one of the most trusted and loyal Sahabah (companions) of the Islamic prophet Muhammad (saw). He was born in Mecca and is considered to have been the first mu'azzin, chosen by Muhammad (saw) himself.

Salman al-Farsi

Salman al-Farsi was the first Persian who converted to Islam. He is credited with the suggestion of digging a trench around Medina, a Sasanian military technique, when it was attacked by Mecca...

Our Branches

We wish be a light to humanity with our education nests that provide good personality and moral education for a better world.

See all