AMB'den Ramazan Mesajı
Image11 Ağustos Çarşamba günü başlayan Ramazan ayı vesilesiyle Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı ve Baş İmamı Fatih Demirci bir mesaj yayınladı.

11 Ağustos Çarşamba günü başlayan Ramazan ayı vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı ve Baş İmamı Fatih Demirci, kutsal Ramazan ayının faziletleri ve Amerika Müslümanlar Birliği’nin Ramazan ayı için planladığı etkinliklere ilişkin bir kutlama ve bilgilendirme mesajı yayınladı. Demirci’nin mesajı şöyle;

“Muhterem Din Kardeşlerimiz;
Ayların sultanı, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ifadeleri ile; evveli rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem’den kurtuluş vesilesi olan, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi bulunan Ramazan-ı Şerif, 11 Ağustos 2010 Çarşamba günü başlıyor. İnşallah 10 Ağustos Salı günü akşamı ilk terâvih namazı kılınacak, gece de sahura kalkılacak ve Çarşamba günü oruçlu olunacaktır.

Ramazan-ı Şerif ve faziletleri ile Amerika Müslümanlar Birliği Merkez ve Şubeleri 2010 Yılı Ramazan-ı şerif Programı başlıkları altında arzedeceğimiz mesajımıza, Ramazan-ı Şerif’in; sizlerin, milletimizin, memleketimizin, İslâm âleminin ve bütün insanık câmiâsının sulh-u salâh ve huzûruna vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan hâlisâne niyâz ederek başlamak istiyoruz.

Ayların sultânı olarak ifâde edilen mübârek Ramazan-ı Şerif ve faziletlerini hakkıyla ifade edebilmemizin aslâ mümkün olmadığı gerçeğinin bilinci ile, sözü uzatmadan sözlerin en güzel ve en doğrusunun sahibi olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Medine-i Münevvere’de Şaban ayının son gününde ashabına yaptığı bir konuşmayı aynen naklederek, sizleri, daha doğrusu hepimizi o muhteşem ifadelerle başbaşa bırakmak istiyoruz.

Buhârî’nin Selmân-ı Fârisi (r.a.)’dan naklen rivâyet ettiğine göre; Hazreti Selman (r.a.) şöyle anlatıyor; “Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz, Medine-i Münevvere’de Şaban ayının son gününde bizleri topladı ve şöyle buyurdu. Ey insanlar! Büyük ve mübârek bir ay yaklaştı, gölgesi üzerinize geldi. Bu öyle bir ay ki, içinde bin aydan daha hayırlı bir gece, Kadir Gecesi vardır. Allahü Teâlâ Hazretleri o mübârek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde namazı meşrû kıldı. Bu ayda küçük, büyük bir hayır yapan başka aylarda bir farz edâ etmiş gibi sevaba nâil olur. Bu ayda bir farz ifâ etmek, başka aylardaki yetmiş farz yerine geçer. Bu ay, Allah için açlık ve susuzluğun, tâat ve ibâdetin meşakkâtlerine sabır ve tahammül ayıdır. Bu ay, mü’minin rızkını artıracak aydır. Bu ayda her kim bir oruçlu mü’mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş, günahının bağışlanmasına ve ateşten âzâd olmasına sebep olduğu gibi, oruçlunun ecrinden de hiçbir şey eksiltilmeksizin, onun ecri kadar sevaba nâil olur.

Ashab’dan bazıları: Yâ Resûlallah, hepimiz oruçluya iftar ettirecek birşey verecek durumda değiliz, dediler. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz; Allahü Teâlâ bu sevâbı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü’mine iftar ettirene de verir buyurduktan sonra, Ey Allah’ın kulları! Bu ayın evveli rahmet, ortası mağrifet, sonu da cehennemden kurtulmaktır. Bu ayda her kim, işcisinin-hizmetçisinin işini hafifletirse, Azizi ve Celîl olan Allah da onu ateşten âzâd eder. Ey insanlar! Bu ayda şu söyleyeceğim dört hasleti fazlasıyla bulundurmaya çalışınız. Bu dört hasletten ikisinde Rabbinizi râzı kılarsanız, diğer ikisinden ise, hiçbir vakitte müstağni olamazsınız. Rabbinizin rızâsına sebep olan hasletlerin birisi, Kelime-i Şehâdet’e devam etmeniz, diğeri Allah’dan mağfiret dilemeye- istiğfâra devâm etmenizdir.

Müstağni olmayacağınız iki hasletin biri, Allâhü Teâlâ’dan cenneti dilemek, diğeri cehennemden Allah’a sığınmaktır. Her kim, (iftar vaktinde) oruçluya bir yudum su verirse, Allâhü Teâlâ ona, benim havzımdan öyle bir su içirecektir ki, cennete girinceye kadar bir daha susamaz. (Buhârî)

M.2010, H.1431 RAMAZAN-I ŞERİF PROGRAMLARI
Amerika Müslümanlar Birliği’ne bağlı Amerika ve Kanda’daki bütün camilerde, imsak vaktinden sonra (Sabah namazından evvel) ve iftardan evvel, ayrıca her hizmet bölgesinde bir veya bir kaç ev veya salonda, gündüz vakitlerinde (saatlerini hanım cemaatin kendilerinin belirleyeceği vakitlerde) Hanım cemaate mahsusus olmak üzere Mukâbele (birer cüz Kur’ân-ı Kerim) okunacak ve Kur’ân dersleri verilecektir.

Her akşam terâvih namazından önce vaaz verilecektir.

Her akşam herkese açık iftar yemekleri ikram edilecektir.

Terâvih namazlarına, imsâkiyede belirtilen yatsı vakti girer girmez başlanacaktır.

New York, Brooklyn’deki Fatih Camii ile, Boston Methuen’deki Selimiye Cami’lerinde biri Hatm-i Şerifle, biri normal kısa sûrelerle olmak üzere, ikişer defa terâvih namazı kılınacaktır.

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETLERİ:
13- Ağustos Cuma, Rochester Hamdiye Camii’nde,
14- Ağustos Cumartesi Toronto Fatih Camii’nde,
15- Ağustos Pazar Montreal Kırklar Talebe Yurdunda,
16- Ağustos Pazartesi Boston Selimiye Camii’nde,
17- Ağustos Salı Florida Orlondo’da,
18- Ağustos Çarşamba Florida Miami’de,
19- Ağustos Perşembe Florida Nables’de,
20- Ağustos Cuma Namazından sonra JFK Mescid’inde,
20-Aağustos Cuma akşam NJ Yeni Dünya Camii’nde,
21- Ağustos Cumartesi Washington DC’de,
22- Ağustos Pazar Pennsylvania Mevlâna Camii’nde,
23- Ağustos Pazartesi Delaware Aziziye Camii’nde,
24- Ağustos Salı Staten Island’da,
25- Ağustos Çarşamba Ohio Youngstown’da,
26- Ağustos Perşembe Ohio Toledo’da,
27- Ağustos Cuma Chicago Muradiye Camii’nde,
28- Ağustos Cumartesi Wisconsin’da,
29- Ağustos Pazar Long Island Osmaniye Camii’nde,
30- Ağustos Pazartesi Connecticut Mevlâna Camii’nde,
31- Ağustos Salı California’da,
1- Eylül Çarşamba Vancouver’de,
2- Eylül Perşembe California’da,
3- Eylül Cuma Bronx’da,
4- Eylül C.tesi Long Island Süleymaniye Camii’nde,
5- Eylül Pazar Kadir Gecesi Brooklyn Fatih Camii’nde
6-7 Eylül Pazartesi ve Salı Boston(Merkez’de muhterem din kardeşlerimizin ziyâretlerine açılacaktır.

Muhterem Din kardeşimlerimiz;
Ehli Sünnet vel Cemaat çizgisinde, dine hizmet gâyesi ile yola çıkan sizin müesseseniz Amerika Müslümanlar Birliği, Yüce Allah’ın lütf-ü inâyeti, sâniyen duâ ehli büyüklerin duâ ve himmetleri, sizin ve sizler gibi hayırsever din kardeşlerimizin maddî manevi destekleri ile, bu Ramazan-ı şerif ile birlikte hizmette 30. yılını idrak etmiş bulunmaktadır.

Amerika Müslümanlar Birliği’nin 30 yıllık hizmet tarihi ve belgelerle de müsecceldir ki, hizmete başladığı günden beri kuruluş gâyesine uygun olarak sabır ve sadâkatle başta aziz milletimizin ve bütün Müslümanların her türlü dini hizmetlerini karşılamanın azim ve gayreti içerisinde olmuş, imkanlar el verdiği ölçüde, meşrû olan her vasıtayı kullanarak hizmet yelpazesini daha geniş alanlara yaymak sureti ile cemaati bilgilendirmeye, ahlâkî değerlerini kazandırmaya, gâye ve hedefleri çerçevesinde Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlamaya gayret etmiş bir dini kuruluştur.

Din, vatan, bayrak ve mukaddesât gibi, fertleri ve cemiyetleri ayakta tutan, onlara ruh ve heyacan veren ulvî mefhumlara hizmet, dâimâ Amerika Müslümanlar Birliği mensuplarının düsturları olmuştur.

Hizmete başladığı ilk günden itibâren, savunduğu ve gâye edindiği hizmetlere Ehli Sünnet vel Cemaat çizgisinde, büyük bir ciddiyet ve kararlılıkla devam etmiş ve etmekte olan Amerika Müslümanlar Birliği, son yıllarda özellikle bu memlekette doğup büyüyen neslin kaybolup gitmemesi için, onlara din, iman ve ahlâk-ı Muhammedi’yi öğretme hizmetine ağırlık vermek suretiyle hedef büyütmüş, nerede insan ve Müslüman varsa oraya hizmet parolası ile hizmetlerine devam etmektedir.

Geçmişte olduğu gibi, inşallah gelecekte de, yüce dinimiz ve onun şerefli mensubu din kardeşlerimizin hizmetlerinde olmayı devam ettirebilmek, daha ileri ve yeni ufuklara, yeni hizmet bayraklarını dikebilmek için, hayır ve bereket ayı, mübârek Ramazan-ı Şerif’te imkanlarınız nisbetinde destek ve himmetlerinizi bekliyoruz.

Cenâb-ı Hak, edâ edeceğiniz bedenî ve mâlî ibadetlerinizi makbul, günahlarınızı mağfûr ve Ramazan-ı Şe-rifinizi mübârek kılsın.
Allah’ın selâm, rahmet ve bereketi üzerinize olsun.
Selam ve saygılarımızla.
Fatih DEMİRCİ
Amerika Müslümanlar Birliği
Başkan ve Baş İmamı

AMB'den Ramazan Mesajı  
 
İsim
Email