Türk Bayrağı 3 Kentte Göndere Çekildi
ImageABD'nin New Jersey eyaletinde, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Paterson, Clifton ve Hackensack-Bergen kentlerinde, belediye binalarının önünde Türk bayrağı göndere çekildi.

14 Mayıs 2010 Cuma NEW JERSEY (AA)- ABD'nin New Jersey eyaletinde, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Paterson, Clifton ve Hackensack-Bergen kentlerinde, belediye binalarının önünde Türk bayrağı göndere çekildi.

Bu yıl Paterson'da 5., Clifton'da 3. ve Hackensack-Bergen'de ilk kez olmak üzere belediye binalarının önünde Türk vatandaşlarının da coşkulu katılımıyla düzenlenen törenlerde, göndere Türk bayrakları çekildi.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen ve Passaic County Şerifi Jerry Speziale, Amerikan Müslümanlar Birliği Başkanı Fatih Demirci'nin yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisinin katıldığı Paterson'daki törende, geçen salı günü düzenlenen belediye başkanlık seçimini kaybeden Joey Torres ve seçimi kazanan yeni Belediye Başkanı Jeffery Jones da hazır bulundu.

Paterson eski belediye başkanı Torres, Paterson kentinin "Türk Haftası Bildirisi'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin Paterson'da yaşayan fertlerinin, bu şehre önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Zengin kültürünü temsil eden Türk topluluğunun hafta sonunda düzenleyecekleri Türk Yürüyüşü'nde, her milletten, dinden ve kültürden insanın katılımıyla yekvücut olacağız. Ben Joey Torres, Paterson'ın şimdiki Belediye Başkanı olarak bu haftayı Türk Kültür Haftası ilan ediyor, tüm vatandaşlarımızı Türk kültürünün zenginliğine iştirak etmeye ve kutlamaya çağırıyorum."

Paterson'ın yeni belediye başkanı Jeffery Jones da konuşmasında, Torres'ten devralacağı "etnik topluluklarla iyi ilişkiler" ilkesini aynen devam ettireceğini, onlarla birlikte çalışacağını ve işbirliği yapacağını söyleyerek "Aranızda bulunmaktan çok memnunum, sizleri tebrik ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı, Paterson Belediye binası önünde göndere çekildi. Bu arada Taşkın Fırın'ın sponsorluğunda, Türk bayraklı poşetler içinde simit ve baklava yoldan geçen Amerikalılara dağıtıldı.

Clifton'daki bayrak çekme töreninde de, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen'in, yeniden Belediye Başkanı seçilen James Anzaldi'yi tebrik etmesinin ardından Türk bayrağı, Türk öğrenciler tarafından okunan İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

Belediye Başkanı James Anzaldi, İngilizce'nin yanı sıra 68 dilin konuşulduğu Clifton'da, Türk topluluğu ile gurur duyduğunu, yeniden seçilmesi için Türk topluluğunun verdiği desteği asla unutmayacağını belirtti.

Clifton'daki bayrak çekme törenin ardından törene katılan herkese, Taşkın Fırın'ın simit ve tatlılarına ilaveten, Ali Baba Restoran tarafından ayran dağıtıldı.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Paterson ve Clifton'daki törenlerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Normal iş saati olmasına rağmen çok güzel bir kalabalıkla törenleri gerçekleştirdik. Bu üç şehirde de Türk toplumunun, küçümsenmeyecek şekilde öncelikli bir yeri var. Özellikle Paterson, New Jersey'deki Türkler'in başkenti olarak kabul ediliyor. Clifton da aynı şekilde ve Bergen şehrinde de Türkler'in etkinliği ve çoğunluğu hissedilir boyutta. Paterson da beşinci kez, Clifton'da üçüncü kez, Bergen'de ise bu yıl ilk kez bayrak çekme törenlerimiz oldu. Bayrağımız belediye başkanları tarafından göndere çekildi ve bir hafta boyunca gönderde asılı kalacak. Bu cumartesi günü ise Paterson ve Clifton'da Türk toplumumuzun yoğun katılımı ile Paterson Türk Günü Yürüyüşü'nün gerçekleşmesini bekliyoruz."

Hackensack'teki Bergen Hükümet Konağında ilk kez düzenlenen bayrak çekme törenine de kalabalık bir Türk topluluğu geldi. Bergen Bölge Yönetimi ve New Jersey Türk Kültür Merkezi (TCC) tarafından ortaklaşa düzenlenen törene, New York Başkonsolos Yardımcısı Pınar Şentürk Sevi, Bergen Bölgesi Yöneticisi Dennis McNerney, Başkan Yardımcısı Elizabeth Calabrese, Bergen Bölgesi Şerif Yardımcısı Leo P. McGuire, TCC Başkan Yardımcısı Remzi Güvenç Kulen başta olmak üzere çok sayıda kurum, kuruluş temsilcisi ve Türk vatandaşı katıldı.

New York Başkonsolos Yardımcısı Pınar Şentürk Sevi yaptığı konuşmada, törene katılmaktan ve orada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Türk Bayrağını burada ilk defa dalgalanıyor görmek büyük bir onur. Bu dalgalanan bayrak, Amerikalılar ile Türkler arasında uzun süredir var olan güçlü dostluğu gösteriyor. Ümit ediyorum ki bugünkü tören de, daha nice güzel dostluklara katkı sağlayacaktır" dedi.

Bergen Bölgesi Yöneticisi Dennis McNerney de konuşmasında, Türk kültürünün zengin olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "ABD'deki Türkler'in eğitim, iş dünyası, bilim, teknik, hükümet, spor ve sanat alanlarında önemli yerlere gelerek Bergen bölgesine zenginlik kattıklarına tanık oluyoruz. Ben Dennis McNerney, New Jersey eyaleti Bergen Bölgesi Yöneticisi sıfatıyla bu günü Türk Kültür Günü olarak ilan etmekten onur duyuyorum."

Gösterilerin ardından, Türk yemekleri ve tatlıları törene katılanlara sunuldu. New Jersey'in Paterson ve Clifton kentlerinde 15 Mayısta 5. Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali yapılacak

Türk Bayrağı 3 Kentte Göndere Çekildi  
 
İsim
Email