HOŞGELDİN İKBAL SERA!
ImageDemirci ailesinin geçtiğimiz hafta dünyaya gelen İkbal Sera isimli kızlarının Akika merasimi 4/30/2010 Cuma akşamı Fatih Camii’nde yaklaşık dörtyüz kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

T,C. Baş Konsoluşumuz Sayın Mehmet Samsar ve A.M.B. din şurası başkanı Mehmet Aktaş Hoca efendi başta olmak üzere çok sayıda vatandaş bu özel gecede Demirci ailesini yalnız bırakmadılar.

Yemek ikramı esnasında T.C. Başkonsolosu Mehmet Samsar yaptığı tebrik konuşmasında Demirci ailesinin yeni bireyleri İkbal Sera için anne ve babası ile beraber hayırlı, ve başarılı bir ömür temmenisinde bulunarak, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı özenle ve bilinçli yetiştirmemiz gerektiğine vurgu yaptı. Din şurası başkanı Mehmet Aktaş hocaefendi de “akika” ile alakalı geniş malumata yer verdiği sohbetiyle vatandaşlarımızın bu husustaki bilincini tazeledi.

AKİKA;
(Çocuk doğduğunda) yedinci günü akîka hayvanı kesilir, ismi konur, saçı traş edilir. (Hadîs-i şerîf-Tirmizî, Ahmed bin Hanbel)

Akîka, erkek çocuğu için iki, kız çocuğu için bir koyun kesmektir. (Hadîs-i şerîf-Şir'ât-ül-İslâm) Hicretin sekizinci yılında, oğlu İbrâhim dünyâya gelince, yedinci günü Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem İbrâhim'in başını traş ettirip, saçının ağırlığı kadar gümüş sadaka verdi ve akîka olarak iki koç kesti. Saçlarını gömdü. (İmâm-ı Kastalânî)

Çocuğa yedinci günü isim koymak ve başını kazıyıp, saçının ağırlığı kadar, erkek için altın veya gümüş, kız için gümüş sadaka vermek ve erkek için iki, kız için bir akîka hayvanı kesmek müstehâbdır. Akîka hayvanı, kurbanlık hayvan gibi olmalıdır. Sonra da kesilebilir. Hanefî mezhebinde, etleri pişmiş veya çiğ olarak, zengin, fakir herkese verilebilir. (Seyyid Alizâde) Akîka, çocukları belâlardan, hastalıklardan korur. Akîkası yapılanlar, kıyâmette anaya babaya ayrı bir şefâat ederler. (Seyyid Alizâde)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin'in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 401)

HOŞGELDİN İKBAL SERA!  
 
İsim
Email