Çanakkale şehitleri New York'ta anıldı
ImageAmerika Müslümanlar Birliği'nin geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Programı, 27 Mart Cumartesi akşamı Brooklyn'de bulunan Fatih Camii'nde yapıldı. Araştırmacı - Yazar Salim Dağ'ın Çanakkale'nin önemi ve Çanakkale kahramanlarının öykülerini anlattığı konferansı 500'ü aşkın katılımcıya duygusal anlar yaşattı.


28 Mart 2010, Pazar

Amerika Müslümanlar Birliği'nin geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Programı, 27 Mart Cumartesi akşamı Brooklyn'de bulunan Fatih Camii'nde yapıldı. Bu yılki anma programına kendisi de Gelibolu'da yaşayan ve aynı zamanda Çanakkale Şehitliğinin resmi rehberlerinden olan Araştırmacı-Yazar Salim Dağ'ın görsel efekt ve anlatımlarla destekli konuşması damga vurdu.

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı ve Fatih Camii Baş İmamı Fatih Demirci'nin konuklara bir selamlama konuşmasıyla başlayan gece, öğrencilerin okuduğu şiirlerle deavm etti.

Uzun yıllardır Türkiye'de ve Türklerin yasadığı ülkelerde programlara katılarak, Canakkale Savaşı'na ait kahramanlık destanlarını araştırmaları sırasında ulaştığı belge ve tanıkların anlatımlarına dayanarak dinleyilerine sunan Ay Yıldız gazetesi Yazı İşleri Müdürü Salim Dağ, sözlerine, ''Size yazılan tarihi değil, yaşanan tarihi anlatmak istiyorum" diye başladı.

''Çanakkale ruhunun yeni kuşaklara aktarılmasının öneminin bugün gelinen koşullarda daha iyi anlaşıldığını" ifade eden Salim Dağ, ''Çanakkale Savaşına, Van'dan, Hakkari'den, Diyarbakır'dan hiç de mecbur olmadıkları halde mesafeleri katederek katılan kahraman şehitlerin torunlarına dedelerinin fedakarlıkları iyi anlatılmış olsaydı, belki bugün çocuklarımız Güneydoğu'da polise taş atmayacaklardı. Bir, emekli öğretmen olarak ben bu sorumluluğu kendimizde, eğitimcilerde görüyorum" dedi.

''Türk Milleti, Anadolu'nun bedelini üç defa kanıyla ödemiştir" diye kaydeden Salim Dağ, ''Birincisi 1071 yılında, ikinci kez 1299'da ve son olarak 1914 - 1923 yıllarında bu bedel ödenmiştir. Çanakkale, bu milletin Anadolu'dan silinemeyeceğini göstermiştir." şeklinde konuştu.

Salim Dağ sunumunda Çanakkale kahramanlarının destansı hikayelerine de yer verdi. Bütün arkadaşlarının şehit olduğu bataryada 276 kilogram ağırlığındaki top mermisini tek başına taşıyarak düşman donanmasının en büyük zırhlı gemilerinden biri olan ''Ocean' adlı savaş gemisini, tek vuruşta batıran meşhur kahrman onbaşı Koca Seyit'in savaştan sonraki zorlu yaşamına ait hatıraları geçtiğimiz yıllarda vefat eden kızı Ayşe teyzeden bizzat dinlediğini aktaran Salim Dağ, Seyit onbaşının ömrü boyunca karşılaştığı onca zorluğa rağmen, asla yaptığı kahramanlıkla övünmediğine dikkat çekti.


Dağ'ın konuşmasında anlattığı kahramanlardan, ''düşman askerlerinin attığı bombaları patlamadan önce yakalayıp düşman siperine geri atarken kolunu kaybeden Denizlili Mehmet; savaşa gönderdiği 10 günlük eşinin geri dönmesini tam 85 yıl bekleyen Semse Ana; görev yaptığı cephane gemisinin güvertesinde yaklaşan düşman torpidosunu farkederek üzerine atlayan ve torpidoyla beraber infilak etmek pahasına gemisini kurtaran Vanlı Mehmet; 67 askeriyle 6 bin kişilik bir düşma kuvvetine karşı günlerce direnen ve süngü harbinde boynu kesilerek şehit olan Hüseyin Avni Bey'in hikayelerinin katılımcıları duygulandırdığı görüldü.

Konuklara akşam yemeği de ikram edilen programa, TADF Başkanı Kaya Boztepe, Dünya Türkleri Konseyi Başkanı Dr. Ata Erim, işadamları Kadir Taşkın, Muharrem Atmaca, Cengiz Yalım, program sponsorları olan "Tuna-Med Food" ve "Merve" firmasının temsilcileriyle beraber 500'ü aşkın kişi katıldı.

Çanakkale şehitleri New York'ta anıldı  
 
İsim
Email