KADINLAR GÜNÜNDE KADINLARLA KONFERANS
ImageConnecticut’in West Haven şehrinde Mevlana Camii'inde Türk kadınlarına yönelik sağlık ve sosyal problemler hakkında konferans düzenlendi.

Connecticut’in West Haven şehrinde Türk kadınlarına yönelik sağlık ve sosyal problemler hakkında konferans düzenlendi. 546 Ocean avenue üzerinde bulunan Mevlana Camii’nde Sema Şargın, Zeliha Selimoğlu, Dr. Esra Hatipoğlu, Saray Restaurant’in sahibi Halil Usta ve Mevlana Camii İcra Heyeti Başkanı Ahmet Kandal’ın tertiplediği konferansın açılış konuşmasını Sema Şargın ve Amerika Müslümanlar Birliği (AMB) Başkanı Fatih Demirci yaptı. Sema Şargın ‘hep böyle bir gün hayal ettim’ dedikten sonra doktorları tanıttı ve katkılarından dolayı doktorlara, katılımlarından dolayı da misafirlere teşekkür etti.

(AMB) Başkanı Fatih Demirci, “Bugün Doktor hanımlarla beraber burada olduğumuz için meselelerimizi onların ağızlarından çözümleriyle beraber dinlemek hepimizi son derece memnun edecektir.” Diyerek sahabe döneminden şu örneği verdi: “Peygamberimiz (sas) Bedir Harbi’nde esir almış olduğu Mekke müsriklerine ‘benim sahabilerim arasındaki okuma yazma bilmeyen 10’ar kişiye okuma yazma öğretirseniz, sizi diyet de almadan serbest bırakırım’ buyurmuştur. Eğitime verilen değerdir bu. Onun için toplumun çekirdeği aile, ailenin özü de annedir. Evlat babaya bir bağ ile bağlıdır; ama Anaya iki bağ ile bağlıdır. Cennet anaların ayakları altındadır. Bugün sizlere tahsis edilmiş bir gün olmasında emeği geçen sayın doktorlarımıza, hepinizin huzurlarında bir defa daha teşekkür ediyorum.”

“Biliyorsunuz 8 Mart tüm dünyada Kadınlar Günü olarak kutlanıyor ve bu harekat 1857’de New York’ta başladı.” Diyen Dr. Esra Hatipoğlu, konferansın gayesini şu sözlerle özetledi: “Biz de bu bahaneyle, bu harekattan güç alaraktan özellikle doktor arkadaşlarımla birlikte size sağlık konusunda bilgi armağan etmek istiyoruz. Hepinizin Kadınlar Günü kutlu olsun. Bugün istedik ki tanışalım, konuşalım, derleşelim. Derdimize çare bulalım.”

Yale New Haven Hastanesi’nde Uyuşturucu ve ilaç bağımlılığı (Drug Addiction) bölümü’nden Psikiyatrist Dr. Ece Tek, Yale’de psikiyatrist olarak çalıştığını, Türkiye’de psiktiyatrist olarak çalıştığını, Türkiye’de psikiyatris eğitimi görmediğini, tıp eğitimi aldığını ve burada psikiyatri ihtisası yaptığını aktardıktan sonra özellikle uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında şu bilgileri verdi: “Ana branşım alkol ve madde bağımlılığı, aynı zamanda yaşlı psikiyatri. Bugün ilk defa Türkçe bir şey anlatıyorum ve bundan çok gurur duyuyorum. Yaptığım araştırmalarda esrarın çok yaygın olarak kullanıldığını gördüm. Burada marihuana deniliyor, Türkiye’de esrar, ot. Ve çok yaygınmış özellikle gençlerde. Alkol kullanımı çok yaygın Türkler arasında. Bizde akşamcılık deyimi vardır, akşamcı ama alkolik değil. Peki aradaki fark nedir? Alkolik olma veya alkolü kötü kullanma arasında.

Peki aradaki fark nedir? Alkolik olma veya alkolü kötü kullanma arasında. Konuşmacıları dinleyen yaklaşık 100 bayandan birçoğu, program sonrasında doktorlarla bir sattı aşkın birebir konuşma fırsatı buldu.

KADINLAR GÜNÜNDE KADINLARLA KONFERANS  
 
İsim
Email