A.M.B 2009 YILI MALİ KONGRESİ YAPILDI
ImageAmerika Müslümanlar Birliği 2009 yılı mali Kongresi Fatih Camii Konferans salonunda yapıldı. Olumsuz hava şartlarına rağmen üyelerin büyük bir çoğunluğunun katılması memnun ediciydi.

A.M.B 2009 YILI MALİ KONGRESİ YAPILDI


Amerika Müslümanlar Birliği 2009 yılı mali Kongresi Fatih Camii Konferans salonunda yapıldı. Olumsuz hava şartlarına rağmen üyelerin büyük bir çoğunluğunun katılması memnun ediciydi. Brooklyn Fatih Camii'ndeki kongreye katılanlar arasında, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, New York Polis Teşkilatı'ndan üst düzey yöneticiler de yer aldı.
Kongre divanının oluşturulmasından sonra Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede daha sonra Türkiye ve ABD milli marşları okundu. Amerika Müslümanlar Birliği'nin hizmet müesseseleri ile faaliyetlerinin tanıtıldığı özel sinevizyon gösteriminden sonra kürsüye gelen New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Amerika Müslümanlar Birliğinin faaliyetlerini Brooklyn'den başlatmasının sebebine dikkat çekti. ''New York'a ilk geldiğimde ilk ziyaret ettiğim yer Brooklyn'di ve bu ülkede ilk tanıştığım yetkili de Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz'di'' diye konuşan Başkonsolos Mehmet Samsar, ''Brooklyn, her dinden her etnik kökenden insana kucak açan çoğulcu yapısıyla uyum ve hoşgörünün evidir. İstanbul'a giderseniz İstanbul'da her dinin ibadethanelerinin yanyana dizildiği, barış içinde yaşadığı bir hoşgörü ve harmoni evidir. İşte bu sebeple biz Türkler Brooklyn'de kendimizi evimizde hissediyoruz'' dedi.

Fatih Camiini 1980 yılında kuran bir avuç gönüllünün, diplomatlarımızın Ermeni terör örgütlerince katledilmesine ilk ses çıkaranlar olduğunu hatırlatan Samsar, ''O bir avuç insanın teröristleri kınamak için başlattığı yürüyüş, bir geleneğe dönüştü. Artık onbinlerce Türk o yürüyüşte bir araya geliyor. Ama artık sadece terörü kınamak için değil, içimizdeki vatan sevgisiyle ve bu sevgiyi yeni kuşaklara aktarmak amacıyla da yürüyoruz'' şeklinde konuştu. Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Başkonsolos, ''Unutmayalım ki tek bir Türkiye var'' diyerek konuşmasını tamamladı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyou Başkanı Kaya Boztepe de, Amerika Müslümanlar Birliği'nin kendi çocukluğu ve gençliği üzerindeki etkisini anlatarak, ''Fatih Camiinde geçirdiğim o günleri unutamıyorum. Bu camii hep hayatımda oldu. Alnımız burada secde gördü. Babamı kaybettiğimizde cenazesini buradan kaldırdık. Çocuklarımın kulağı ilk ezanı okuyacağımız zaman Amerika Müslüman Birliği yanımızdaydı'' şeklinde duygularını paylaşarak hizmetlerin devamı dileğinde bulundu.

Brooklyn'in New York'un en çoğulcu yapıya sahip bölgesi olduğuna dikkat çeken New York Polis Teşkilatı NYPD Baş Müfettiş Yardımcısı John Sprague da, ''Brooklyn'deki bütün bu toplumlar bir arada barış ve hoşgörü içinde yaşıyor. Ama daha güzeli, bu toplumlar sadece kendi aralarında değil, şehrin yönetimiyle de diyalog ve uyum içinde.'' şeklinde konuştu. İki üst düzey NYPD mensubuyla beraber kongreye katılan Sprague, ''Bu üst düzey iletişim şehrimizde suç oranının azalmasında çok önemli rol oynuyor. İşbirliğimizin devamını gönülden diliyorum. Amerika Müslümanlar Birliği'nin sinevizyonda izlediğimiz faaliyetleri ve binaları harika. Başarınızı ve 30'ncu yılınızı kutluyorum'' dedi.

Kongre daha sonra, Fatih Camii baş imamı ve Amerika Müslümanlar Derneği Başkanı Fatih Demirci'nin üyelere, 2009 yılı faaliyet raporunu sunması ile devam etti. Gecede ayrıca, üstün çabalarıyla hizmetlerde bulunan üyelere teşekkür plaketi verildi. Akşam yemeğinin de ikram edildiği Kongre'ye ABD ve Kanada'nın her yerine yayılmış Amerika Müslümanlar Birliği cami, yurt ve kurslarının temsilcileri katıldı.

FOTO GALERI

A.M.B 2009 YILI MALİ KONGRESİ YAPILDI  
 
İsim
Email