İstanbul'un fethi New York'ta kutlandı
ImageMerkezi New York'ta bulunan Amerikan Müsümanlar Birliği, New York'taki Fatih camiinin 29. hizmet yılı ve İstanbul'un fethinin 556. yıl dönümü için görkemli bir kutlama töreni düzenledi.

31 Mayıs 2009 Pazar NEW YORK (Turkla.com/Turkish Journal)

Merkezi New York'ta bulunan Amerikan Müsümanlar Birliği Fatih camiinin 29. hizmet yılını ve İstanbul'un fethinin 556. yıl dönümünü düzenlediği özel bir günle kutladı.

New York'un Staten Island bölgesinde düzenlenen Fetih Günü kutlamalarına Türkiye'nin New York başkonsolosu Mehmet Samsar ve Yardımcısı Konsolos Ahmet Başar Şen ile birlikte din adamları Nazmi Akar, Burhan Satar, Hilmi Akdag ve Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı ve Fatih Camii baş imamı Fatih Demirci ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Başkonsolos Mehmet Samsar konuşmasında, İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden beri din ve vicdan hürriyetlerinin garanti altına alındığı söyledi.

Amerikan Müslümanlar Birliği'nin New York'taki Türklerin birlik ve beraberliği için bir çok başarılara imza atmış bir kuruluş olduğunu ve bu nedenle etkinliğe katılmaktan ayrıca büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Başkonsolos Samsar, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettiği zaman bir çok başlangıca neden olduğunu belirtti. Samsar, fetihle birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dünya devleti olması için bütün engellerin ortadan kalktığını, Fatih'in İstanbul'da din ve vicdan hürriyetini garanti altına alarak, dünyada da Ortaçağı sona erdirip Yeniçağı başlamasına neden olduğunu ifade etti.

1453'den bu yana İstanbul'un, din ve vicdan hürriyetlerinin yaşandığı en güzel şehirlerden biri olduğunu belirten Samsar, Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyetin de aynı hürriyetleri garanti altına aldığını söyledi. Samsar, ''bugün İstanbul'da sinagoglardan yükselen duaların, kiliselerdeki çan seslerinin, minarelerden yükselen ezan seslerinin bir arada bulunduğu şu anda dünyanın ihtiyacı olan dinlerarası diyaloğun en güzel yaşandığı bir şehirdir'' diye konuştu.

Samsar, konuşmasına şöyle devam etti: İstanbul, 556 yıl önce fethedilerek bir Türk şehri olmuştur, ancak bugün dünyada bazı çevreler İstanbul'a değişik isimler verme gayretinde olduklarını hatırlatan Başkonsolos Samsar, "Unutmasınlarki İstanbul Türk'tür ve Türk kalacaktır."

Daha sonra Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı ve Fatih Camii baş imamı Fatih Demirci de yaptığı konuşmada, şu anda içerisinde 18 veyahut da 23 tane sahabinin meftun bulunduğu İstanbul'un ethinin maddi yön gibi manevi yönden de büyük çabalar sarfedilerek bugünkü halini aldığını söyledi. Demirci, ''İstanbul'da bugüne kadar ezanı muhabbetiyeyi okuyabiliyor, Türk bayrağmızın altında rahatça istiklal marşımızı seslendirebiliyorsak, herhalde maddi gayretlerin yanında, çok büyük manevi gayretlerin, maneviyatın da bunda katkısı vardır'' diye konuştu.İstanbul'un fethi New York'ta kutlandı  
 
İsim
Email