New York Emniyet Müdürü Türklerle iftar yaptı
ImageNew York Emniyet Müdürü Raymond Kelly Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'la birlikte Brooklyn'deki Fatih Camii'nde düzenlenen iftar programına katıldı. Kelly burada yaptığı konuşmada Türklerden övgüyle bahsetti.

6 Eylül 2008, Salı NEW YORK (Turkish Journal)

New York Emniyet Müdürü Raymond Kelly Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'la birlikte şehrin en büyük camilerinden Brooklyn'deki Fatih Camii'nde hazırlanan iftar programına katıldı.

İftar yemeğine, New York şehir ve eyalet yetkililerine ek olarak Hristiyan ve Musevi temsilciler de katılarak birer konuşma yaptı. Kelly'nin katildigi iftar programina New York eyalet senatörü Marty Golden, New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg'in Toplumla İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı Nazlı Pervizi ile önceki yıllarda Türklere mesafeli duran rabbi Joseph Potasnik ve El Salaam Kilisesi'nin Suriye asıllı papazı El Yateem de katıldı.

Cami imamlarından Ahmet Yücetürk yemeğe katılan yabancı konuklara genel olarak İslam, Ramazan ve Camii hakkında bilgi verdi. Konusmasinda Islam'in barışçıl bir din olduğunu ifade eden İmam Yücetürk, teröristlerin İslam adına terör eylemlerinde bulunmasının kabul edilemeyeceğini vurguladi. Imam Yuceturk, 'Türk Amerikan ve Amerikan Müslümanlar Birliği olarak çocuklarınımızı dinimizi öğretmenye onları eğitmeye devam edeceğiz ve bu şekilde de barışa hizmet etmiş olacağız." dedi.

Iftar yemeğinee katılan New York eyalet senatörü Marty Golden ise, New York'un etnik olarak dünyanın en zengin bölgelerinden olduğunu ifade ederek, "Brooklyn ve bu güzel şehirde diğer gruplar gibi bir çok Türk de yaşıyor, birlikte yaşıyoruz. Birlikte nasıl çalışabilirizi bulursak, daha kolay bir şekilde ortak amaçlara ulaşabileceğiz." mesajini verdi.

Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasinda, Türk toplumunun New York'a katkılarına değindi ve sehirde burada yaşayan Türklerin hiçbir zaman İslam dininin yanlış kullanılmasını onaylamayacağını vurguladı.

Beraberinde çok sayıda New York şehir yetkilisiyle camiye gelen Kelly, yaptığı konuşmada New York'taki Türkler'den övgüyle bahsetti. Kelly ayrıca bu yıl New York Polis Akademisi'nde iki Türk ögrencinin eğitime başladığını hatırlattı ve bundan dolayi cok mutlu oldugunu dile getirdi. New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg'in yardımcısı Nazlı Pervizi de, Bloomberg'i temsilen geldiğini belirterek, oruç ibadetinin, aileye, komşuya ve topluma, daha fazla neler yapılabileceğinin öğrenilmesinde ve bunun yansıtılmasında katkısı olduğunu düşündüğünü ifade eti. Pervizi, oruç tutanlara, bu 30 günlük sürede öğrenileni bir yıla yayabilme dileğinde bulundu.. Sıcak davranışları ile dikkat çeken Emniyet Müdürü Kelly'ye üzerinde Arapça 'Raymond Kelly' yazan birer hat calismasi tablo hediye edildi. Iftar yemegine katilan diger konuklara da kendi adlarının yazıldığı birer hat sanatı çalışması hediye edildi. Kelly'ye hediyesini Fatih camiinin baş imamı Fatih Demirci takdim etti. New York Emniyet Müdürü Kelly ve Başkonsolos Samsar daha sonra caminin yönetim odasına geçerek bir süre sohbet etti. New York Emniyet Müdürü'nün Müslüman toplumuyla ilişkilerden sorumlu danışmanı Erhan Yıdırım, Kelly ve Samsar'a cami ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Kelly'ye caminin yönetim odasına gelişinde Türk misafirperverliğinin sembolü olarak çay ve kolonya ikram edildi.

Önceki yıllar Türklere mesafeli tutumuyla tanınan Haham Joseph Potasanik, ilk defa bir Türk camisine gelip, iftar yemeğine katıldı. Yemekte bulunanlara hitap eden Potsanik, konuşmasındaki eğlenceli üslubuyla neşelendirdi.
İbrahim Kurtuluş ve New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg'in yardımcısı Nazlı Pervizi. (Fotograflar:Turkish Journal)

New York Emniyet Müdürü Türklerle iftar yaptı  
 
İsim
Email