Kore Şehitleri New York'ta anıldı
ImageHer yıl düzenli olarak yapılan, Kore Şehitlerini Anma Töreni, bu yıl da New York'un Manhattan bölgesindeki Battery Park'ta gerçekleştirildi. Türk ve Kore New York Başkonsolosları ile Koere gazilerinin hazır bulunduğu törende, Evrensel Asker Anıtı'na çelenk bırakılıp, saygı duruşunda bulunuldu.

23 Haziran 2007, NEW YORK (Turkish Journal)- Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF)'nun önderliğinde Mütevelli Heyeti Üyesi ve Başdanışmanı İbrahim Kurtuluş'un organize ettiği ve Allan F. Kıvlehan Bölümü Kore Savaşı Gazileri Derneği, Staten Island ve Central Long Island Bölümlerine bağlı Kore Savaşı Gazileri Dernekleri ve İÜMEZ-USA'in desteklediği Kore Şehitlerini anma töreni 23 haziran 2007 Cumartesi günü, Battery Parkta yapıldı.

Her yıl Manhattan`ın Downtown bölgesindeki Battery Park'ta, Evrensel Asker Anıtı`nda yapılan törene, New York Başkonlosu Mehmet Samsar, New York'un Kore Başkonsolosu Syngy Kwak, BM Türkiye Daimi Temsilciliği nezninde Askeri Danışmanı Albay Kadir Dikmensoy, BM Türkiye Daimi Temsilciliği nezninde Lübnan Askeri Danışmanı Yarbay Hudayı Tırpancı, Kore Askeri Albayı Sohn Sok Wan, Kore Savaşı Gazileri Derneği Başkanı Joseph Çalabria, Kore-Amerikan Derneği Başkanı Jai Ho Park, Bowling Green Derneği Başkanı Arthur Piccolo, TADF yetkilileri ve İstanbul Üniversitesi Derneği temsilcileri katıldı.

Milli marşların okunmasından sonra, sırası ile Koreli, Amerikalı ve Türk yetkililer birer konuşma yaptı. Kore Başkonsolosu Syngy Kwak, barış ve demokrasinin önemine vurgulayarak, Amerikan, Türk ve Kore ile ittifak yapan ülkelere teşekkür etti. New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ise, Türk askerinin dünyanın her yerinde görev yaptığını, Afganistandan Kosova'ya kadar Türkiye'nin barış ve huzur dolu bir dünya için çalıştığını söyledi. Kore savaşında, Birleşmiş Milletlerin Amerikalı generalinin, Türk askerine hayran kaldığını ve Kore'de çok iyi mücadele ettiğini hatırlattı.

İbrahim Kurtuluş Amerika, Kore ve Türk halkları arasındaki dayanışmanın önemine dikkat çekerek, dunya barışına hizmetin önemini vurguladı. Kayseri'den özel olarak getirilen Kore Gazisi Muzaffer Arkalı resmini gösterek, Turk Gazilerimiz burda degil ama hepsinin gönülleri sizlerle dedi. Ayrıca Rizeli Kore Gazisi Recep Ali Yazıcı'nın da, aslanlar gibi Kore'de savastigini,su anda hasta olan Yazıcı'nın bir an önce sağlığına kavuşmasını diledi.

İbrahim Kurtuluş, Kore ile Türkiye'nin dostluk ilişkilerinin 50'ci yılı olması dolayısı ile Kore Başkonsolosu'na Kütahyadan özel olarak getirtilen yazmalı Kütahya tabağını hediye etti.

Her ülkenin dini temsilcisi, şehitler adına dua okurken, Türkiye'yi Fatih Camii'nden Çetin Demir temsil etti. Konuşmaların ardından "Evrensel Asker" anıtına çelenkler bırakıldı.

Amerikalı Kore gazileri ile Amerika'da yaşayan Kore`li gazilerin yakınlarının da katılığı törende, 100'ün üzerinde davetli hazır bulundu. Anma töreninde, İbrahim Kurtuluş tarafından hazırlanan, Türklerin, Kore Savaşindaki önemi ve Amerika ile İttifakı ile ilgili bir de kitapçık dağıtıldı.

İbrahim Kurtuluş, organizasyonun ardından, törende emeği geçen İÜ Mezun USA üyelerine de ayrıca teşekkür etti.

Kore Şehitleri New York'ta anıldı  
 
İsim
Email