İstanbul’un Fethinin 559’ncu yıldönümü kutlandı
ImageAmerika Müslümanlar Birliği (AMB), Fatih Camii’nin 32’nci kuruluş yıl dönümü ve İstanbul’un fethinin 559’ncu yıldönümü sebebiyle bir kutlama programı düzenledi.

Long Island’da bulunan Plattduetsche Park Restaurant’taki programa New York, Long Island, Pennsylvania ve Connecticut’tan birçok Türk katıldı.

Programın açılışı öncesinde namaz kılan ve Kur’an okuyan topluluk, programın açılışında Türkiye ve Amerika ulusal marşlarını okudu.

Fatih Cami Başkan Vekili Mehmet Aktaş yaptığı konuşmada yurt dışındaki camilerin bu tür organizasyonları yapmasının çok faydalı olduğunu belirtti. ‘Gurbetteki camilerin misyonu Türkiye’deki camilerin misyonundan daha farklı. Camiler, sadece mabet olarak değil, Müslümanların ikinci evleri durumundadır.’ diye konuşan Aktaş, Türkiye’den gelen, oradayken camiyle çok fazla yakınlığı olmayan insanların da yurt dışında camilere gittiğini aktardı.

Fatih Cami ve İstanbul’un Fethi ile ilgili slayt gösterilerinin izletildiği programda, Fatih Cami talebeleri de şiir ve marşlarıyla programa renk kattı.

Misafir konuşmacı olarak programa katılan Zühtü Burcu da İstanbul’un fethiyle ilgili yaptığı konuşmasında, ayetlerden ve ünlü düşünürlerin sözlerinden kesitler verdi.

Amerika Müslümanlar Birliği’ne katkılarından dolayı bazı kişilere plaket takdim edildi. Yemek ikramının da yapıldığı program, kapanış konuşması ve restoranın yanındaki park alanında Kadınlar Kolu’nun düzenlediği kermesin gezilmesiyle son buldu.

İstanbul’un Fethinin 559’ncu yıldönümü kutlandı  
 
İsim
Email