AMB’den “Aşura Günü” Açıklaması
ImageAmerika Müslümanlar Birliği (AMB), önümüzdeki Pazartesi günü ulaşılacak "Aşura Günü" münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Açıklama metni şöyle;

Sehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'in ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.
Aşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Bu sene miladi takvime göre önümüzdeki pazartesi, 12.05.2011 günüdür.

4 Aralık Pazar akşamı Aşura Günü münasebeti nedeniyle Fatih Cami'nde bay-bayan katılımcılara açık olacak bir iftar yemeği tertiplenecek.

Cenab-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kutsiyet ve bereketini bildirmektedir.

Bugüne "Aşura" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenab-ı Hakk on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:


1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Aşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.


2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Aşura Gününde demirlemiştir.


3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Aşura Günü kurtulmuştur.


4. Hz. Adem'in (a.s.) tevbesi Aşura Günü kabul edilmiştir.


5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşura Günü çıkarılmıştır.


6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.


7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.


8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.


9. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.


10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.Hz. Aişe'nin belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Aşura gününde değiştirilirdi.
İşte böylesine manalı ve kutsi hadiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve gece, Saadet Asrından beri Müslümanlarca hep kutlana gelmiştir. Bugünlerde ibadet için daha çok zaman ayırmışlar, başka günlere nisbetle daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır. Çünkü Cenab-ı Hakk’ın bugünlerde yapılan ibadetleri, edilen tövbeleri kabul edeceğine dair hadisler mevcuttur.

Aşura gününde yapılacak ibadetler ve Muharrem-i Şerif hakkında daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AMB’den “Aşura Günü” Açıklaması  
 
İsim
Email