Büyükelçi Mehmet Samsara'a Duygusal Veda
ImageÖnümüzdeki günlerde Turkiye Cumhuriyeti Ukrayna Buyukelcisi unvanıyla Kiev'deki gorevine başlamak üzere New York'tan ayrilacak olan T.C. New York Baskonsolosu Mehmet Samsar onuruna Fatih Camii tarafindan duzenlenen veda yemegine Amerika muslumanlar Birligi Başkani ve kurucu uyeleri, New York'lu Turk isadamlari, Turk sivil toplum kurulusu liderleri, basin mensuplariyla Turk oğrenciler ve çok sayida vatandasimiz istirak etti.

Programda ikram edilen yemeklerin ardindan kursuye gelen Amerika Muslumanlar Birligi Baskani ve Fatih Camii basimami Fatih Demirci, 5 yildir yakinen sahit olduklari hizmet ve gayretlerinden dolayi Baskonslos Mehmet Samsar Bey'e tesekkur ederek basladigi konusmasinda, kurulusundan bugune kadar Amerika'da Turklerin ve diger Muslumanlarin her turlu dini ve insani ihtiyacina yardimci olmakta onculuk eden Fatih Camii'nin Turkiye'yi temsil etme konusunda da her zaman Turkiye Cumhuriyeti Buyukelci ve Baskonsolosluklariyla guclu bir koordinasyon icerisinde onemli vazifeleri yerine getirdigini hatırlattı. Bunlarin içerisinde en göze çarpan hususun Turk diplomatlarin Ermeni teroristlerce şehit edildigi donemlerde Fatih Camii kurucularinin Turkiye Cumhuriyeti Baskonsoloslari ile birlikte bu cinayetleri protesto etmek icin baslattigi Turk günü yürüyüşü oldugunu hatirlatti. Bunun disinda her zaman Fatih Camii yonetim kurulu, hocalari ve cemaati olarak Turkiye icin atilmasi gereken her adimin büyük bir ozveri ve gayretle yerine getirildiğini vurgulayan Fatih Demirci, "Bugun Allah'a şükürler olsun ki yıllar evvel Turkiye'den buralara egitim, is veya cesitli nedenlerle göç etmiş veya hasbel kader burada kalmis olan vatandaslarimizin cocuklari artik bir kimlik kaybi korkusuyla yüzyüze olmaktan kurtarılmıstır.

Burada doğup büyüyen evlatlarımız Fatih Cami ve bağlı kuruluslarindan yetiserek bugün Cuma ve hatta Bayram namazlarinda hutbemizi okuyup namazimizi kıldırır hale gelmiş ve medar-i iftiharimiz olmustur." Bu basarida bu muessesenin dusunulmeye baslandigi andan bugune kadar gelip gecen herkesin buyuk emek ve katkilari oldugunu hatirlatan Fatih Demirci, "Oyle temenni ediyorum ki Mehmet Samsar Bey buyukelci olarak gittigi Ukrayna'da da Fatih Camii gibi muesseseleri yaninda yardimci olarak bulacaktir." dedikten sonra misafirlere katilimlarindan dolayi tesekkur ederek konusmasini sonlandirdi.

Daha sonra kürsüye davet edilen, sivil toplum kurulusu uyeleri ve isadamlari da birer tesekkur konusmasi yaparak mikrofonu yeni Ukrayna buyukelcisi, New York baskonsolosu Mehmet Samsar'a terk ettiler. Kursuye gelen Mehmet Samsar, '' Oncelikle belirtmeliyim ki gecen haftalarda buradan ayrilirken kalbimin yarisini birakip gidecegimi soyluyordum, halbuki bugun kalbimin tamamini birakip gidecegimi anladim" diyerek yasadigi duygusal memnuniyeti dile getirdikten sonra "Yurtdisinda Camiler sadece ibadethane degil, yediden yetmise tum insanlarin herturlu ihtiyacinda yaninda bulmak istedigi toplum merkezleridir. buralarda cocuklarimizin kulagina ilk ezani okunur, aci ve tatli gunlerimizde, dugun ve cenazelerimizde camilerde bir araya geliriz, ulkemizi temsil etmek veya haklarimizi mudafaa etmek icin boy gostermek gerektiginde camilerimizde toplanir buralardan sesimizi duyururuz. Fatih Camii bu anlamda birçok ilke imza atmistir. Turk günü yürüyüşü bunlarin başında gelir ve bugün adeta New York'un sembollerinden biri olarak milletimizin gururunu yansitmaktadir. Her ne zaman Turkiye'nin dusmanlari aleyhimizde haksiz saldirilara kalkıssalar bunlari protesto etmek icin ihtiyaç duyduğumuz halk destegimizi Fatih Camii'nin yardimini alarak hep arkamizda bulduk. Turkiye'den gelen ogrenciler ve Work&Travel ile Amerikaya gelen ogrenciler gidecek yer bulamayip konsoloslugumuza geldiginde Fatih Camii'ne gonderdik ve sahip ciktilar. Bundan sonra da inaniyorum Fatih Camii, Turk toplumu yararina buyuk hizmetlerde bulunmaya, ulkemizi en guzel sekilde temsil etmeye, dinimizi ve milli kulturumuzu hem gelecek nesillerimize ogretip hem de yabancilara karsi en guzel sekilde temsil etmeye devam edecektir." dedi. Fatih Camii'nin Turk toplumunun egitmi ve gencligin yararli bireyler olarak toplumda yer almalari yolundaki idealist çabalarının da Türk toplumu açısından büyük hedefleri mümkün kıldığını vurgulayarak bunlar ve baska birçok hizmetleriyle Fatih Camii'nin takdire sayan basarilarindan dolayi tesekkur ederek sozlerine son verdi. Konusmasindan sonra Amerika Msulumanlar Birligi adina Fatih Demirci tarafindan kendisine takdim edilen Osmanli tuğrasını alarak Fatih Demirci ile birlikte objektiflere gülümseyen Baskonsolos Samsar, AMB Osmaniye Camii tarafindan yaptirilan ve uzerinde " Soguk iklimin, sicak Buyukelcisine" Fatih Camii, Brooklyn yazılan Türk bayrağı şeklinde pastayı keserek davetlilerle teker teker tokalaşarak vedalaştı.

Bundan sonra kesilen pasta ile birlikte çay ikramına geçildi ve program sona erdi. Programin basinda bu yil Mehmet Samsar tarafindan açılışı yapilan Fatih Cocuk evi ogrencileri de Baskonsolosa bir surpriz yaptilar. Yemek esnasinda hep birlikte Baskonsolos'un oturduğu masaya gelen Fatih cocuk evi öğrencisi minikler hep birlikte " Mehmet Amca teşekkür ederiz, bize bu kursu açtığın için. Ukrayna’daki görevinde başarılar dileriz" diye seslenerek getirdikleri cicekleri Mehmet Samsar'a sundular. Miniklerin bu hareketi karsisinda oldukca duygulandigi gozlenen Baskonsolos Mehmet Samsar'da yerinden kalkti ve onlari tek tek kucaklayip operek tesekkur etti.

Büyükelçi Mehmet Samsara'a Duygusal Veda  
 
İsim
Email