Fethin 558. Yıldönümü ABD'de Kutlandı
Imageİstanbul'un fethinin 558. yıldönümü New York'taki Amerika Müslümanlar Birliği (AMB) tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Melih Güngör isimli öğrencinin Kuran-ı Kerim okumasıyla başlayan tören, okul sonrası öğrencilerinden Mehmet Emin Çebi ve İclal Demir'in İstiklal Marşı'nı okumasının ardından Amerikan Ulusal Marşı seslendirildi.

Brooklyn'deki Millenium Theater'da düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu adına Konsolos Ümit Alpaslan Kılınç, AMB Başkanı ve Fatih Cami Başimamı Fatih Demirci, AMB eski başkanları Burhan Satar, Hilmi Akdağ ve işadamı İbrahim Kurtuluş başta olmak üzere, birliğin üyeleriyle birlikte birçok vatandaş katıldı.

AMB'yi tanıtan bir slayt gösterisinin ardından konuşan AMB Başkanı ve Baş İmamı Fatih Demirci açılışta yaptığı konuşmada çocuklarını kendilerine teslim etmelerinden dolayı, ailelere teşekkür ederek ve öğrencilerin dösterdiği başarılardan dolayı gurur duyduğunu ifade etti. Demirci, bu tarz etkinlikler için daha önce Avrupa'dan müftüler getirdiklerini, günümüzde Amerikalı Türkler'in, başarılı çalışmalarıyla birlikte buna gerek olmadığını vurguladı.

İstanbul'un fethi için yapılan özel kutlamada, fethi anlatan film izlenirken bayrağın surlara çekilme sahnesi izleyicilerden büyük alkış topladı.

Öğrencilerin okuduğu şiirler ve oynadıkları piyeslerin ardından Başkonsolos Yardımıcısı Ümit Kılınç kürsüye gelerek günün önemini belirten bir konuşma yaptı.

Onur konuğu olarak geceye katılan AMB eski başkanı Burhan Satar hoca ise, "31 yıl önce kurulan ve kulağına ezan okunan çocuklarımız bugün bizler için böyle etkinlikler düzenliyor. Bunun gururunu yaşamaktayız." diyerek toplantıda emeğe geçenlere teşekkür etti.

Yine öğrencilerin seslendirdiği "Fetih Marşı"nın ardından bir ödül töreni gerçekleştirildi. Derslerde başarılı olan 3 öğrenciye çeşitli hediyeler verilirken, yapılan çekilişle bir kişiye Türk Hava Yolları'ndan Türkiye için gidiş dönüş bileti hediye edildi.

Ayrıca, etkinlik kapsamında öğrencilerin eğitimi yararına bir de kermes düzenlendi.Resimler için tıklayınız

Fethin 558. Yıldönümü ABD'de Kutlandı  
 
İsim
Email