A.M.B. Miniklerinden Çanakkale Programı
ImageAmerika Müslümanlar Birliği her yıl düzenlediği geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Programını, bu yıl da 19 MART 2011 Cumartesi akşamı Birliğin Brooklyn'de bulunan Merkez Fatih Camii'nde düzenlenen anma programı ile büyük zaferi yeniden canlandırmanın mutluluğunu yaşadı

Minik öğrenciler okudukları şiir ve sergiledikleri piyes gösterisiyle izleyicilerin tarihi hafızalarını da tazeledi. Gecede Amerika Müslümanlar Birliği personeli tarafından akşam namazının akabinde yemek ikramı verildi. Proğrama TC NY Konsoloslarindan Sayın Ümit Alpaslan KILIÇ, Amerika Müslümanlar Birliği'nin Eski Başkanı ve Başimamı Sayın Burhan SATAR'ın yanısıra Birliğin üyeleri ile Türk ve gayri Türk 500'ü aşkın müsafir katıldı.

Yaklaşık iki ay önce TC NY Başkonsolosu Mehmet Samsar'ın kurdela kestiği açılış merasimi ile hizmete başlayan afterschool proğramının minik talebelerinin Çanakkale Şehitlerini Anma Programına katılan müsafirlere hoş bir sürprizi vardı. Gece boyunca haftalardır eğitmen, veli ve talebe bütünleşmesinin takdire şayan gayretleri ile muazzam bir proğram tertip edildi. Program Afterschool talebelerinin Istiklal Marşının ilk iki kıtasını hepbir ağızdan okumaları basladi. Bu duygusal tablo salondaki davetliler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Ardından Amerika Müslümanlar Birliği'nin Başkanı ve Başimamı Fatih Demirci yaptığı açılış konuşmasında bazı tarihi gerçeklerden bahsetti. Demirci, özellikle Kurtuluş mücadelesinin vatanin dört bir cephesinde verildiği anlarda devletin içinde bulunduğu maddi ve manevi sıkıntıların şiddetini vurguladı. Osmanlı İmparatorluğu nüfusunun 1914 yılında 18 milyon civarında iken İstiklal Savaşı'nın başladığı tarihte Türkiye nüfusunun sadece 13 milyon olduğunu belirterek bu tarihi gerçekler çerçevesinde verilen bağımsızlık mücadelesi esnasında vermiş olduğumuz kaybın bütün dünyayı hayrete düşürdüğünü sözlerine ekledi. Sözlerine birlik ve beraberlik için barış için vatan din ve namusu için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden başta Çanakale Şehitlerimiz olmak üzere yurtdışında vazifeleri başında can veren 42 diplomat ve vatani görevlerini ifa ederken feda-i can eyleyen aziz şehitlerimizide hayırlarla yad ettiklerini belirterek nihayet verdiler.

Daha sonra T.C. NY Konsoloslarından Sayın Ümit Alpaslan KILIÇ yaptığı konuşmasında Çanakkale savaşına ibretle bakarak herkesin alması gereken çok önemli ve büyük tarihi dersler olduğunu, bu gerçekleri hem yaşamanın hem de sonraki nesillere yaşamaları için aşılamanın hepimizin en önemli görevlerimizden olduğunu belirten sayın Kılınç bunu temin için yaşanan bu gerçekleri çocuklarımıza ve gençlerimize şehit kanı ile sulanmış topraklara götürerek yapabiliriz. Verilen bu bağımsızlık savaşında başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere vatanı için bayrağı ve milleti için canlarını feda eden mehmetçiğimize ve bugüne kadar milletimiz için şehid edilen kıymetli diplomatlarımızı hayırla anıyor, minnetlerimizi arz ediyoruz şeklide konuşmalarına son verdiler.

Son olarak Amerika Müslümanlar Birliği'nin Eski Başkanı ve Başimamı Burhan SATAR konuşmasına öncelikle manevi değerinin ölçülmesi mümkün olmayan geceye konuşmacı olarak davet eden başta Amerika Müslümanlar Birliği'nin Başkanı Fatih Demirci ve Birliğin İdare meclisi üyelerine şükranlarını arz ettiler. Bazı tarihi gerçeklerin noksansız ve en doğru biçimde bilinmesi gerektiğini aksi taktirde bizlere bu vatanı emanet eden ecdadımızı derinden üzeceğimizi vurguladılar. Devlet-i Aliyeyi Osmaniye dış güçlere karşı bir kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi verirken malesef daha ciddi bir mücadeleyide kendi içinde vermekteydi. Devletin bünyesinde türeyen birtakim gruplar dış güçlerin emrinde şiddetli ve yıkıcı faaliyetlerde bulunmuşlarsada muvaffak olamamışlardır. Eğer bizler bugun bu gercekleri iyi anlar ve özümseyerek yavrularımıza aşılarsak bu mücadelede ebediyyen muvaffak oluruz. İşte bu yüzden Din-i Celili İslam için vatanı ve namusu için canlarını veren mübarek şehitlerimizi huzurlarınızda dualarla ve hayırla yad ediyor, Yüce Mevladan her birerlerimiz adına bu manevi dereceye ulaşarak huzuruna varabilmeyi niyaz ediyorum sözleriye konuşmalarına son verdiler.

Ulusal Liderlik Konferansı için Washington D.C.'de bulunarak proğrama katılamayan T.A.D.F. Başkanı sayın Kaya BOZTEPE de günün önemine binanen duygusal bir mesaj gönderdi.


Sayin Amerika Muslumanlar Birligi Bas Imami ve Baskani, degerli kardesim Fatih Demirci,

Değerli Yönetim ve İcra Kurulu üyeleri, yöneticiler,

Saygıdeğer Amerika Müslümanlar Birliği Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere Ulusal Liderlik Konferansi için Washington DC'de bulunuyoruz.

Burada bircok Amerikali Senator ve Kongre uyelerini ziyaret, bir dizi panel ve konferans için çalışmaktayız.

Çok arzu etmeme rağmen evimden, yuvamdan yani sizlerden uzağım.

Yuce Rabbimin bize şah damarimiz kadar yakin olmasi gibi mesafeler uzak da olsa gönlümüz, aklimiz sizlerle beraber.

Tek üzüntüm bu eşsiz manevi lezzetti ve bizi biz yapan tarihi gerceklerin yürekleri dağlayan hikayelerini sizlerle birlikte dinleyememek, bu okyanusda bir damla olamamaktir.

Yine bilirim ki bizi biz yapan, bir arada tutan, her düştüğümüzde ayağa kalkarak daha sağlam durmamizi sağlayan bu ruh, bu maneviyat ve bu inancdir.

Bu inancin üstesinden gelecek hiç bir guç yoktur.

İşte bu maneviyat coşkusuyla bu güzel ve yürekleri dağlayan gerçekleri dinledikce, gözleriniz yaşardıkça gönlümüzün sizinle bir olduğunu düşünün. Yüreklerinde bu maneviyatin koruyla, ateşiyle imkansizi gercek yapan, Ata'larimizin, dedelerimizin bizlere emanetini genç nesillere taşımaya yeminliyiz.

İşte bu amacla en büyük hizmeti gerçekleştiren Amerika Müslümanlar Birliğine selam olsun.

Çok değerli Burhan Satar Hocam'in ve değerli büyüklerimin ellerinden hasretle öpüyorum.

Bu coşkunun hazzını yaşarken bizlerin de başarısı için dualarınızı eksik etmeyiniz.

En derin sevgi ve saygilarimla,

Allah'a emanet olunuz.

Proğramın kapanış bölümünde minik talebelerin hazırladıkları ''Oğlum vatana kurban olsun'' piyesinin yanısıra Çanakkale Destanı şiirini ezbere okumaları salonda duygusal anlar yaşattı.Göz yaşlarını tutamayan izleyenler minikleri dakikalarca ayakta alkışladılar.

Gece Amerika Müslümanlar Birliği'nin Başkanı ve Başimamı Fatih Demirci'nin T.C. NY Konsoloslarindan Sayın Ümit Alpaslan KILIÇ ve Amerika Müslümanlar Birliği'nin Eski Başkanı ve Başimamı Burhan SATAR'a hediye takdimi ile sona erdi.

Resimler için tıklayınız

A.M.B. Miniklerinden Çanakkale Programı  
 
İsim
Email